Claudia Roth nową minister stanu ds. kultury i mediów
#Niemcy #kultura #BKM #Grütters #Roth
W dniu 8 grudnia 2021 r. Claudia Roth (Sojusz90/Zieloni) została powołana przez kanclerza Olafa Scholza (SPD) jako nowa minister stanu ds. kultury i mediów, zastępując pełniącą tę funkcję od grudnia 2013 r. z dużym sukcesem minister stanu Monikę Grütters. Roth będzie odtąd kierowała urzędem pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów, liczącym ok. 400 pracowników (BKM).
Claudia Roth ma za sobą wieloletnią karierę polityczną; była posłanką w Parlamencie Europejskim (PE), rzecznikiem prasowym, a później przewodniczącą frakcji Zielonych w Brukseli (1994-1998); członkiem Bundestagu (w l. 2013-2021 jego wiceprzewodniczącą); w 1998 r. została deputowaną do Bundestagu, gdzie pracowała w zarządzie Komisji ds. Pomocy Humanitarnej i Praw Człowieka. W 2001 r. została przewodniczącą Sojuszu 90/Zieloni (do 2002 r.), wówczas ponownie uzyskała mandat deputowanej do Bundestagu; w 2004 r. została po raz drugi wybrana przewodniczącą partii Zielonych (2004-2013). Była aktywna w wielu gremiach i komisjach, np. pełniła funkcję pełnomocnika ds. pomocy humanitarnej i praw człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN (2003-2004); pełniła też funkcję przewodniczącej z ramienia Zielonych w Komisji Bundestagu ds. zagranicznej polityki kulturalnej i edukacyjnej.
Roth jest doświadczonym politykiem. Tematy, które miały dla niej zawsze duże znaczenie, to przestrzeganie praw człowieka, prawa kobiet, sprawy mniejszości (narodowych, etnicznych, seksualnych), migracje, kwestia wzmacniania demokracji. Występowała też zawsze przeciwko wrogości wobec obcych oraz wszelkim przejawom ksenofobii, dyskryminacji i mowie nienawiści. Udzielała się na rzecz integracji wyznawców islamu, opowiadała się także za przystąpieniem Turcji do UE.
Jedną z pierwszych wizyt nowa minister stanu ds. kultury złożyła już dwa dni po zaprzysiężeniu (10.12) w Miejscu Pamięci w Buchenwaldzie w Turyngii, składając wieniec ku czci ofiar, które straciły tam życie. Towarzyszył jej szef kancelarii państwa w Turyngii i minister kultury, spraw federalnych i europejskich Benjamin-Immanuel Hoff. Roth podkreśliła, że kwestia kultury pamięci leży jej szczególnie na sercu i dlatego swe pierwsze kroki po objęciu urzędu skierowała właśnie do jednego z miejsc dawnego obozu koncentracyjnego. Jej zdaniem, mając wiedzę i świadomość tego, co się stało w przeszłości, „opowiadamy się aktywnie przeciwko antysemityzmowi, antycyganizmowi, rasizmowi i wrogości wobec ludzkości”. W jej przekonaniu, właśnie w czasach, w których przeciwnicy demokracji szerzą nienawiść i nagonkę, jest rzeczą bardzo istotną, aby zabrać głos w tej sprawie.
Jej deklaracja wpisuje się wyraźnie w założenia nowej koalicji, która kulturze pamięci przypisuje duże znaczenie. W zapisach Umowy koalicyjnej kulturę pamięci traktuje się jako „misję na rzecz demokracji i drogę ku wspólnej przyszłości”. Koalicja deklaruje jednoznacznie ochronę Miejsc Pamięci i zapowiada zaktualizowanie koncepcji upamiętniania. Jednym z centralnych zadań BKM będzie zatem upamiętnienie ofiar narodowego socjalizmu i nadrobienie zaległości w opracowaniu zbrodni nazistowskich. W tym celu będzie wspierana finansowo praca ważnych z narodowego punktu widzenia Miejsc Pamięci. Do nich zalicza się m.in. również Buchenwald, który jest finansowany ze środków federalnych i krajowych Turyngii. (MWM)
16 grudnia 2021
https://www.sueddeutsche.de/kultur/claudia-roth-gruene-ampel-kultur-kulturstaatsministerin-1.5473764
https://www.dw.com/de/claudia-roth-wer-ist-die-designierte-kulturstaatsministerin/a-59936590