„China-Brücke” ‒ niemiecka organizacja lobbingowa
#China-Brücke #lobbing #Chiny #Niemcy #Friedrich
W ramach intensywnej wewnątrzniemieckiej debaty na temat Chin pojawił się nowy podmiot, wzbudzający kontrowersje ‒ organizacja lobbingowa „China-Brücke”. Zgodnie z informacjami „Handelsblatt” celem działalności organizacji jest zarówno zwiększanie zrozumienia dla Niemiec i UE w Chinach, jak i odwrotnie ‒ dla Chin w Europie i w RFN.
Na temat „China-Brücke” nie ma wielu publicznych informacji; organizacja nie posiada strony internetowej ani oficjalnej listy członków. Oficjalnie wiadomo, że przewodniczącym zarządu „China-Brücke” jest polityk CSU, wiceprzewodniczący Bundestagu Hans-Peter Friedrich. Organizacja jest ujęta w rejestrze stowarzyszeń, gdzie są zawarte informacje na temat jej zarządu; liczy ok. 25 członków, w tym naukowców, przedstawicieli gospodarki i polityków. Według informacji Friedricha, „China-Brücke” nie ma dotychczas organizacji partnerskiej w Chinach ani nie jest finansowana z chińskich źródeł.
Niejawność działalności „China-Brücke” stała się głównym powodem narastającej krytyki. Zarzuty dotyczą braku transparentności, działań lobbystycznych na rzecz Chin, możliwych powiązań z nieznanymi podmiotami z ChRL. Według Margarethe Bause z partii Zielonych, organizacja jest „zupełnie nietransparentna, kieruje się wyłącznie interesami gospodarczymi” i „schlebia Pekinowi”; Michael Brand z CDU nazwał ją „skrajnie problematyczną, wręcz niebezpieczną”.
Hans-Peter Friedrich odrzuca krytykę wobec organizacji podkreślając, że choć nie prowadzi „tajnych akcji” i ma nic do ukrycia, to intencjonalnie prowadzi działalność poza światłem opinii publicznej. Celem jest rozwój kanałów dialogu z przywództwem chińskim, niezależnych od rozwoju codziennej polityki. Jest to zdaniem Friedricha ważne chociażby ze względu na konieczność naświetlania kwestii praw człowieka. Jak podkreślił, „China-Brücke nie jest po to, aby uprawiać chińską propagandę w Europie, ani po to, aby publicznie nawracać Chińczyków”. (TM)