Certyfikat o przestrzeganiu wymogów higieny i wentylacji w instytucjach kultury w Niemczech
#kultura #Niemcy #pandemia #COVID-19 #certyfikat #higiena #BKM
Urząd Pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) podał do wiadomości, że od 15.09.2022 r. organizatorzy imprez kulturalnych oraz administratorzy instytucji kulturalnych w Niemczech mogą się ubiegać o uzyskanie certyfikatu dotyczącego przestrzegania wymaganych zasad higieny i wentylacji pomieszczeń. Będzie on przyznawany na podstawie oceny zespołu ekspertów po przeprowadzeniu postępowania certyfikacyjnego. Uzyskany certyfikat będzie zaświadczał, że wytyczne względem higieny są przez daną instytucję przestrzegane i ryzyko infekcji opartej na aerozolach, takich jak np. COVID-19, jest w skontrolowanych pomieszczeniach minimalne. Certyfikat jest skierowany przede wszystkim do instytucji kulturalnych dysponujących miejscami siedzącymi dla publiczności, np. teatry, sale koncertowe, gmachy operowe, kina.
Certyfikat jest przyznawany przez Deutsche Theatertechnische Gesellschaft (DTHG), jedno z najstarszych stowarzyszeń branżowych w Niemczech (założone w 1907 r.). DTHG zrzesza osoby działające w obsłudze technicznej oraz artystyczne grupy zawodowe w teatrze, przy produkcjach telewizyjnych i filmowych, w miejscach konwentów bądź innych produkcji eventowo-technicznych.
Doświadczenia uzyskane dzięki projektowi pilotażowemu w Nadrenii-Północnej Westfalii pokazały, że procedura certyfikacyjna prowadziła w dużej mierze do uwrażliwienia na wymagany czas wentylacji pomieszczeń, dzięki czemu udało się zaoszczędzić do 50% potencjalnego zużycia prądu i ciepła.
Minister Claudia Roth zwróciła uwagę, że instytucje kultury już od początku pandemii rozwinęły wzorcowe koncepcje stosowania się do zasad higieny i poczyniły znaczące inwestycje w tym kierunku. Wyraziła więc zadowolenie z faktu, że wprowadzony certyfikat będzie honorował ich starania. Będzie to zarazem wkład na rzecz trwałej stabilizacji tej branży.
Dyrektor zarządzający i przewodniczący zarządu DTHG Wesko Rohde wyjaśniał, że procedury certyfikacyjne powinny dać szybką i wiążącą informację dla administratorów teatrów, operatorów kin i innych podobnych miejsc. Certyfikat, jako praktyczne narzędzie, powinien pomóc w odzyskaniu zaufania do miejsc organizowania wydarzeń kulturalnych. Dyrektor w Federalnym Urzędzie Środowiska dr Heinz-Jörn Moriske dowodził, że dzięki kontroli powietrza i certyfikatom uda się sprawić, że instytucje kultury pozostaną otwarte w sezonie jesienno-zimowym, nawet przy rosnącej liczbie zachorowań na COVID (przy zastosowaniu innych środków ochrony).
Podstawę dla certyfikacji stanowią obowiązujące dla całego kraju jednolite zalecenia względem przestrzegania zasad higieny i wentylacji pomieszczeń w działalności instytucji kultury, które zostały opublikowane 7.03.2022 r. Wypracowano je z inicjatywy BKM i przy współpracy Federalnego Urzędu Środowiska przez naukowców i przedstawicieli osób z branży. Punkt wyjścia stanowiły wyniki ekspertyzy, które mówią o tym, że w miejscach wydarzeń kulturalnych, jeśli będą spełnione określone wymogi (np. wydajne urządzenia wentylacyjne, zachowanie dystansu, noszenie masek), wówczas może być w nich prowadzona działalność również w czasie trwania pandemii.
Oprócz certyfikatów stworzono równocześnie możliwość przeprowadzenia samokontroli w instytucjach kultury w odniesieniu do działań dotyczących zachowania higieny. Można jej dokonać poprzez zdigitalizowaną listę kontrolną, udostępnioną użytkownikom na stronie DTHG w formie formularza online.
Na procedury certyfikacyjne BKM przeznaczył środki w ramach pakietu pomocowego i przyszłościowego NEUSTART KULTUR w wysokości do 6 mln euro. W ten sposób proces certyfikacji będzie dla instytucji chętnych do jego przeprowadzenia zasadniczo bezpłatny.
Bliższe informacje na temat ubiegania się o certyfikat, jak też wskazówki dotyczące samokontroli, są dostępne na stronie: https://lueftung.dthg.de/ (MWM)
16 września 2022