CDU: przyjęto wstępny harmonogram wyboru nowych władz partyjnych
#CDU #zarząd #Laschet #przewodniczący #odnowa
Fatalny wynik uzyskany przez partie chadeckie w wyborach do Bundestagu XX kadencji i perspektywa przejścia do opozycji stały się punktem wyjścia debaty wewnętrznej w CDU. Działacze dyskutowali na temat personalnej i programowej odnowy partii czy też większego wpływu działaczy niższego szczebla na decyzje podejmowane przez kierownictwo partii, a także o odpowiedzialności za niepomyślny wynik wyborczy. W ogniu krytyki znalazł się przewodniczący CDU Armin Laschet, który mimo porażki w wyborach, cały czas miał nadzieję na stworzenie rządu opartego na koalicji CDU/CSU-Zieloni-FDP (tzw. koalicja jamajska). Jednak 6.10.2021 r. kierownictwa Zielonych i FDP podjęły decyzję o kontynuowaniu rozmów sondujących z SPD. Dzień później A. Laschet ogłosił, że partie chadeckie pozostają cały czas w gotowości do wznowienia rozmów na temat sformowania koalicji jamajskiej, a on sam chciałby moderować proces personalnej odnowy w CDU. Wielu liczyło, że ogłosi natychmiastową rezygnację z kierowania partią.
W dniu 11.10.2021 r. zebrał się zarząd (i prezydium) CDU, który debatował nad przedstawioną przez A. Lascheta propozycją zmian kadrowych. Uzgodniono, że muszą zostać przeprowadzone ponowne wybory kierownictwa partii, począwszy od przewodniczącego po członków zarządu (normalnie kadencja władz trwa dwa lata; tym razem do zmiany dojdzie już po roku). Zarząd nie podjął decyzji w sprawie sposobu wyboru przewodniczącego (pojawiła się propozycja wysuwana m.in. przez Junge Union, żeby wybór przewodniczącego został dokonany na drodze wewnątrzpartyjnego referendum): ta sprawa ma zostać poddana konsultacji wewnątrzpartyjnej.
Przyjęto wstępny harmonogram wyboru nowych władz partyjnych i plan działań na najbliższe miesiące: 1) 30.10.2021 r. odbędzie się konferencja przewodniczących okręgowych organizacji CDU, na której przedyskutowane zostaną dalsze kroki dotyczące wyboru nowych władz partyjnych; 2) na dzień 2.11.2021 r. zaplanowane jest nadzwyczajne posiedzenie prezydium i zarządu CDU, podczas którego zapadnie decyzja w sprawie terminu i sposobu wyboru nowych władz partyjnych (czy będzie rozpisane referendum wewnątrzpartyjne poprzedzające wybór nowego przewodniczącego partii); 3) na przełomie 2021 i 2022 r. zbierze się kongres CDU, który dokona wyboru nowych władz partyjnych; 4) przeprowadzona zostanie dokładna analiza przebiegu kampanii wyborczej i przyczyn porażki w wyborach; 5) poinformowano, że CDU cały czas pozostaje w gotowości do podjęcia rozmów z Zielonymi i FDP na temat sformowania nowej koalicji rządowej.
Tym sposobem CDU zdecydowała się najpierw przeprowadzić wybór nowych władz partyjnych, aby nowe kierownictwo partii mogło pokierować debatą na temat programowej odnowy partii. Na razie nie pojawiły się oficjalne zgłoszenia kandydatów na stanowisko przewodniczącego CDU. Władzom CDU zależy na tym, aby uniknąć zaciętej rywalizacji o to stanowisko, jak miało to miejsce w grudniu 2018 r. i w styczniu 2021 r. Nowym przewodniczącym CDU powinna być osoba ciesząca się dużym autorytetem w partii i najlepiej, gdyby była to kandydatura wcześniej uzgodniona. Kwestia sposobu wyboru przewodniczącego pozostaje otwarta: możliwe jest przeprowadzenie wyboru przewodniczącego poprzez referendum wewnątrzpartyjne, ale formalnie wyboru przewodniczącego partii może dokonać kongres CDU. Trudno jednak oczekiwać, żeby delegaci na kongres głosowali inaczej niż wszyscy członkowie partii. A. Laschet ‒ jak zasugerował sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak ‒ nie zamierza ubiegać się o ponowny wybór na stanowisko przewodniczącego CDU. (PK)
13 października 2021