Berlin − Wystawa o zaangażowaniu kobiet przeciwko nazizmowi
#Berlin #wystawa #GedenkstätteDeutscherWiderstand #kobietyprzeciwnazizmowi #ruchoporu #więzienieCottbus #Roth
W związku z przypadającą wkrótce 80. rocznicą próby zamachu na Hitlera (20.07.1944 r.) w Centrum Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu (Gedenkstätte Deutscher Widerstand) w Berlinie otwarto 10 lipca 2024 r. wystawę, która unaocznia działania kobiet przeciwko dyktaturze narodowego socjalizmu. W jej inauguracji wzięła udział minister stanu ds. kultury Claudia Roth.
Przez dziesiątki lat temat oporu kobiet przeciw reżimowi nazistowskiemu nie był w ogóle (lub w niewielkim tylko stopniu) dostrzegany przez niemiecką opinię publiczną, a także naukę. Poza prominentnymi przykładami takimi jak Sophie Scholl czy Liselotte Hermann w świadomości powszechnej funkcjonują tylko pojedyncze nazwiska bojowniczek ruchu oporu.
Dlatego też w ramach projektu: „Frauen im Widerstand gegen den Nationalsozialismus” zespół naukowców prowadził przez ostatnie 4 lata szeroko zakrojone badania (pod kierownictwem Johannesa Tuchela), w których prześledzono życiorysy kilku tysięcy kobiet zaangażowanych w działania przeciwko nazizmowi w kraju i na wygnaniu. Projekt był finansowany ze środków pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM). Jego wyniki zostały zaprezentowane na wspomnianej wystawie.
Na ekspozycji pokazano portrety 32 kobiet, ich losy i dokonania, które przedstawiono dzięki ocalałym dokumentom i fotografiom, opatrując je tekstami objaśniającymi. Obrazują one sylwetki bojowniczek i różnorodność ideologiczną ruchu oporu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: WWW.frauen-im-widerstand-33-45.de, która umożliwia też wgląd w biografie kilkuset innych kobiet uczestniczących czynnie w akcjach przeciwko panującemu reżimowi.
Temat ten został zobrazowany również w nowo zaaranżowanej części wystawy stałej poświęconej historii więzienia w Cottbus (Cottbuser Haftanstalt) w latach 1933-1945, gdzie przetrzymywano m.in. członków grupy „Biała Róża” (Weiße Rose), świadków Jehowy, uczestniczki zachodnio- i północnoeuropejskiego ruchu oporu i in.
Minister Roth, odwołując się do postawy i odwagi tych kobiet, zaapelowała, by − biorąc z nich przykład − zaangażować się na rzecz obrony demokracji, by ją „strzec, chronić i zachować”. Jest to obecnie niezmiernie ważne, ponieważ demokracja pozostaje dzisiaj (nie tylko w Niemczech) bezustannie „pod presją”.
Roth zwróciła też uwagę, że BKM pracuje aktualnie nad nową koncepcją Miejsc Pamięci, aby wzmocnić ich działalność i wyposażyć je w instrumenty niezbędne do pokonywania obecnych wyzwań.
https://www.br.de/nachrichten/bayern/mut-und-widerstand-frauen-gegen-das-ns-regime,U1Vu6sh
https://www.dw.com/de/frauen-gegen-hitler-widerstand-in-der-nazi-zeit/a-69664279
https://www.menschenrechtszentrum-cottbus.de/besuch/dauerausstellungen/