Badanie na temat ekstremizmu prawicowego w organach bezpieczeństwa Niemiec
#Seehofer #ekstremizm #badanie #służby #bezpieczeństwo
W dn. 6.10.2010 r. na konferencji prasowej z udziałem ministra spraw wewnętrznych H. Seehofera (CSU) przedstawiono sprawozdanie na temat ekstremizmu prawicowego w niemieckich organach bezpieczeństwa (Lagebericht „Rechtsextremisten in Sicherheitsbehörden”). Jest to efekt badań nad obecnością, liczbą i charakterem przypadków zaangażowania funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa w działalność skrajnie prawicową.
Badanie obejmowało tylko takie przypadki, gdy wobec funkcjonariuszy podejrzanych o związki ze środowiskami radykalnymi podjęto stosowne kroki. Analizowano, w jaki sposób służby pociągały swoich funkcjonariuszy do odpowiedzialności i jakie konsekwencje wobec nich wyciągały. Danych do badania dostarczyły federalne i lokalne oddziały Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, Federalnej Policji Kryminalnej oraz policji, a także Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Federalna Agencja Wywiadowcza, Federalna Administracja Celna oraz oddział policji funkcjonujący przy Bundestagu, do których kierowano ankiety. Pytania, które padały podczas wtorkowej konferencji prasowej, potwierdzały, że opinia publiczna spodziewała się badania ogółu funkcjonariuszy i ich poglądów, a nie tylko już potwierdzonych przypadków aktywności w środowiskach ekstremistycznych.
Badania obejmowały okres od 1.01.2017 r. do 31.03.2020 r. Ze sprawozdania wynika, że w tym okresie kraje związkowe odnotowały 319 przypadków podejrzenia funkcjonariuszy o zaangażowanie w działalność ekstremistyczną; na poziomie urzędów federalnych było to 58 przypadków, natomiast Służba Kontrwywiadu Wojskowego, dla której stosowano nieco odmienną kategoryzację, odnotowała aż 1064 przypadki. Postępowanie dyscyplinarne lub postępowanie mające na celu odebranie prawa do wykonywania zawodu wszczęto w 319 sprawach na poziomie krajów związkowych, 62 ‒ na poziomie urzędów federalnych i 46 ‒ w kontrwywiadzie. Spora część tych spraw przerodziła się następnie w postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa; nie wszystkie z nich zostały zakończone w badanym okresie. W większości przypadków chodziło o zaangażowanie funkcjonariuszy lub urzędników na czatach lub stronach internetowych związanych ze środowiskami skrajnie prawicowymi, szerzeniu ekstremistycznej propagandy, zniewagę lub zastosowanie przemocy motywowanych przekonaniami politycznymi.
Choć odnotowane liczby nie są małe, to w stosunku do liczebności wszystkich badanych służb i urzędów nie przekraczają 1% ich składu. Min. Seehofer stwierdził, że trudno mówić o problemie strukturalnym w służbach, podkreślił jednak, że ze względu na znaczenie organów bezpieczeństwa dla niemieckiego systemu demokratycznego, każdy przypadek to blamaż w oczach opinii publicznej i ryzyko utraty zaufania. Prezydent Urzędu Ochrony Konstytucji T. Haldenwang przypominał, że odejście funkcjonariuszy służby publicznej od wartości demokratycznych stanowi realne zagrożenie dla stabilności systemu politycznego. (AK)
https://www.fr.de/hintergrund/das-ein-prozent-problem-90062494.html