500-lecie wojen chłopskich jako kluczowy moment w historii Niemiec
#Bawaria #Wojnychłopskie1525 #500-lecie #wolność #demokracja #Steinmeier #Söder
W dniu 15 marca 2025 r. prezydent Frank-Walter Steinmeier zainaugurował oficjalnie obchody Roku upamiętniania 500. rocznicy wojen chłopskich (1524-1526), największego antyfeudalnego powstania w dziejach Niemiec; to wówczas sformułowano manifest pt. „Dwanaście Artykułów Chłopstwa Szwabskiego” (15.03.1525). Obchody będą więc przebiegały pod hasłem: „500 Jahre Bauernkrieg − 500 Jahre Zwölf Artikel” i zakończą się 3 października br. Ich zwieńczeniem będzie przyznanie „Nagrody Wolności Memmingen 1525” (Memminger Freiheitspreis) trenerowi piłki nożnej Christianowi Streichowi. Inauguracja odbyła się w kościele pw. Św. Marcina (St. Martinskirche) w Memmingen (Bawaria). Wzięli w niej udział również premier Bawarii Markus Söder, minister stanu ds. kultury Claudia Roth, bawarski minister stanu ds. nauki i sztuki Markus Blume oraz przedstawiciele lokalnych władz i społeczności miasta.
Podczas uroczystości inauguracyjnej prezydent Steinmeier uwypuklił znaczenie „Dwunastu Artykułów” jako zarzewia ruchu na rzecz wolności, który utorował później drogę dla ruchów demokratycznych. Podkreślił, że przypominanie o historii dążeń wolnościowych jest wobec obecnych wyzwań ważniejsze niż kiedykolwiek dotąd. Nawiązał do tego premier Söder, dodając, że wolność jest centralną wartością, jakiej należy bronić: „Bez wolności wszystko inne jest niewiele warte”. Obaj mówcy wskazali na paralele między ówczesnymi żądaniami chłopów a dzisiejszą koniecznością działań na rzecz obrony demokracji i praw człowieka.
Punktem kulminacyjnym ceremonii był program przygotowany przez uczniów Lindenschule w Memmingen, którego motto brzmiało: „Prawo do wolności odżyło ponownie w Lindenschule” („Die Memminger Freiheitsrechte reloaded by Lindenschule”). Uczniowie przedstawili w nim swoją interpretację „Dwunastu Artykułów”, nawiązując do praw podstawowych obowiązujących dzisiaj w niemieckim społeczeństwie. Sformułowali na nowo” Dwanaście Artykułów” i zaprezentowali plakaty (wraz z symbolami) dla poszczególnych artykułów; powstały one we współpracy z artystką Pią Kaltenbrunn. Zaangażowanie młodego pokolenia w uświetnienie obchodów nie tylko służy ich edukacji, ale i dowodzi, że wydarzenia sprzed 500 lat można odnieść do ważnych obecnie tematów społecznych, którymi interesują się młodzi.
W ramach inauguracji obchodów przygotowano bardzo bogaty program kulturalny, na który składa się ponad 70 rozmaitych wydarzeń, w tym wystawy, spektakle teatralne, koncerty oraz imprezy z udziałem publiczności dla różnych grup wiekowych. Największą atrakcją jest wystawa pt. „Projekt Wolność − Memmingen 1525”, otwarta w Dietrich-Bonhoeffer-Haus w Memmingen. Przedstawia ona „Dwanaście Artykułów” jako pierwszy drukowany dokument, w którym domagano się prawa do wolności i respektowania praw człowieka w Europie; pokazuje też ich oddziaływanie po czasy współczesne. Najważniejszym elementem wystawy jest oryginalny wydruk „Dwunastu Artykułów”. (M. Wagińska-Marzec)
https://500jahrebauernkrieg.de/
https://www.bauernkrieg2025.de/de
https://kulturstaatsministerin.de/schluesselmoment-der-demokratiegeschichte
https://www.kultur-liebt-natur.de/gedenkjahr
https://www.br.de/nachrichten/bayern/500-jahre-bauernkrieg-festakt-in-memmingen,UfVqHJw