485 kg amunicji z okresu II wojny światowej wydobyte w Küstrin
#Odra #Kostrzyn #forsowanie Odry #II wojna światowa
Podczas prac przy budowie mostu kolejowego na Odrze w Küstrin-Kietz w Brandenburgii wydobyto pozostałości amunicji po zaciętych walkach prowadzonych w tym rejonie w końcowym etapie II wojny światowej w 1945 r. Prace są częścią inwestycji zakładającej całkowitą przebudowę dworca i potrwają do 2022 r.
W ostatnich latach dworzec służy pracownikom z Polski, którzy w Küstrin-Kietz korzystają z połączenia z Berlinem. Według projektu przebudowy pozbawione funkcji budynki zostaną rozebrane, powstanie m.in. 300 miejsc parkingowych (w tym stacje do ładowania samochodów elektrycznych), 35 miejsc dla rowerów oraz platforma autobusowa.
Do tej pory z okolicy mostu wydobyto 485 kg amunicji z okresu II wojny światowej, przede wszystkim granatów do dział przeciwpancernych (Pak), ale ostatnio także amunicji MG do karabinów maszynowych, jak poinformował Andreas Dallig von Röhll z firmy, która jest odpowiedzialna za usuwanie amunicji.
Küstrin został w 1945 r. niemal zrównany z ziemią, a niemiecka obrona Starego Miasta broniła drogi do mostów na Odrze, których zdobycie pozwoliło rozwinąć natarcie na Berlin. Obrona twierdzy trwała prawie 60 dni i doprowadziła do całkowitej ruiny tej części Kostrzyna. Po wojnie prawobrzeżna część Küstrin ‒ Stare i Nowe Miasto została włączona do Polski, lewobrzeżna część ‒ Długie Przedmieście i Kietz pozostały w Niemczech. Ocalałe fragmenty przedwojennej zabudowy zostały „uprzątnięte” w 1945 r. lub rozebrane po wojnie.
Wykonawcy robót od początku prac zakładali, że ze względu na intensywne walki prowadzone w tym rejonie 75 lat temu, pojawią się opóźnienia związane z usuwaniem ich pozostałości. Prace na terenie inwestycji prowadzi zespół archeologiczny z Urzędu Ochrony Zabytków. Oprócz amunicji natknięto się także na fundamenty przedwojennych budynków, prawdopodobnie powstałych w XVIII wieku. (MD)
https://www.moz.de/artikel-ansicht/dg/0/1/1798244/
https://www.moz.de/landkreise/maerkisch-oderland/seelow/artikel7/dg/0/1/1757817/