Lars Klingbeil - nowy wicekanclerz oraz minister finansów
Lars Klingbeil, pełni od 6 maja 2025 roku funkcję wicekanclerza oraz ministra finansów w rządzie Friedricha Merza, podobnie jak swego czasu Olaf Scholz w czwartym rządzie Angeli Merkel. L. Klingbeil przeszedł wszystkie szczeble klasycznej kariery politycznej w ramach SPD, od lokalnego działacza, poprzez pracę w młodzieżówce, prowadzenie biur poselskich Gerharda Schrödera i Heino Wiese oraz stypendium Fundacji im. Friedricha Eberta na pobyt w USA. Od 2009 r. nieprzerwanie zasiada w Bundestagu. W latach 2017–2021 był sekretarzem generalnym SPD, a od grudnia 2021 jest współprzewodniczącym partii najpierw z Saskią Esken, a obecnie z Bärbel Bas. Jego karierę ułatwiły z pewnością dobre koneksje w środowiskach hanowerskiej SPD, z której wywodzą się tacy politycy jak Gerhard Schröder, Sigmar Gabriel czy obecnie Boris Pistorius, nazywaną przez krytyków „hanowerską sitwą”.
Należy jednak podkreślić, że L. Klingbeil odciął się od środowiska związanego z G. Schröderem po ataku Rosji na Ukrainę i wypowiedziach Schrödera, wyrażających zrozumienie dla działań Putina. Jako przewodniczący SPD zadeklarował, że partia powinna zrewidować założenia swojej Ostpolitik, gdyż „Putin nie jest Gorbaczowem” i uwzględniać głosy z Europy środkowo-wschodniej. Stanowiło to zakwestionowanie dotychczasowej koncepcji wschodniej polityki zagranicznej SPD.
Generalnie L. Klingbeil jest twarzą zmiany programowej i pokoleniowej, jaka dokonuje się stopniowo w SPD w kierunku tematów bliskich politycznemu centrum. W umowie koalicyjnej z CDU/CSU poparł on zaostrzenie polityki migracyjnej, jak również polityki pomocy społecznej. Klingbeil opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronność i, jako członek komisji obrony w Bundestagu, czynił to na długo przed zmianą epokową (Zeitenwende) zadeklarowaną przez Olafa Scholza w lutym 2022 r. Wyróżniało go to wówczas na tle innych posłów SPD. Jako syn zawodowego wojskowego (dorastał w garnizonowym mieście Munster) jest rzecznikiem zmiany nastawienia SPD do armii i kwestii obronnych. Wydaje się, że wzór stanowi dla niego ewolucja programowa, która dokonała się w socjaldemokracji w Danii i która uczyniła tę partię zdolną do wygrywania wyborów. O oporze, na jaki napotykają te przesunięcia programowe świadczy fakt, że podczas ostatniego zjazdu SPD w dniach 27-29.06.2025 r. Klingbeil uzyskał w głosowaniu na współprzewodniczącego jedynie poparcie na poziomie 64,9% (współprzewodnicząca Bärbel Bas otrzymała 95% głosów).
Jako minister finansów L. Klingbeil będzie musiał umiejętnie godzić sprzeczności interesów. Pierwsze konflikty pojawiły się już w kwestiach wysokości płacy minimalnej, czy też w związku z obniżką cen energii, która wbrew zapisom koalicyjnym ma dotyczyć w roku bieżącym jedynie przedsiębiorstw, a nie konsumentów prywatnych.
Z pewnością można stwierdzić, że L. Klingbeil nie boi się i nie unika kontrowersji. Świadczy o tym chociażby fakt, że będąc posłem z Dolnej Saksonii otwarcie kibicuje na swojej stronie internetowej FC Bayern Monachium .