Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Przegląd Zachodni

Specjalna edycja „Przeglądu Zachodniego” w języku angielskim - zaproszenie

 Redakcja „Przeglądu Zachodniego” zaprasza do nadsyłania artykułów, materiałów, raportów z badań oraz recenzji i omówień do specjalnej edycji czasopisma Instytutu Zachodniego w Poznaniu w języku angielskim. Tematyka planowanego wydania koncentruje uwagę na miejscu Polski w Europie, szczególnie na przestrzeni ostatniego stulecia. Odzyskana w 1918 r. niepodległość, dwie agresje w 1939 r., dramat II wojny światowej i olbrzymie straty ludzkie oraz materialne, powojenna utrata suwerenności i wreszcie zapoczątkowane w 1989 r. przemiany wyznaczają etapy burzliwych losów Polski w ostatnim stuleciu, nierozerwalnie łączących się z dziejami Europy. Kiedy w 2004 r. Polska stawała się członkiem Unii Europejskiej, mówiono o jej powrocie do Europy. Ale czy rzeczywiście był to powrót do Europy? Może raczej należało mówić o potwierdzeniu europejskich aspiracji Polaków.

W specjalnym numerze „Przeglądu Zachodniego” poświęconym miejscu Polski w Europie w ciągu minionych stu lat znajdą miejsce studia dotyczące różnych aspektów tej kwestii:

  • sytuacji geopolitycznej i jej konsekwencji;
  • pozycji w Europie: polskich ambicji oraz możliwości państwa średniej wielkości;
  • relacji z Niemcami w perspektywie doświadczeń historycznych, złożonych procesów wiodących do dialogu i porozumienia oraz partnerskiej współpracy na forum europejskim;
  • pojęć polskości i europejskości: czy Polacy mają poczucie przynależności do wspólnoty europejskiej, w jakim stopniu biorą udział w tworzeniu wielowymiarowego dziedzictwa europejskiego i jak z niego korzystają?
  • stosunku do integracji europejskiej;
  • polskich wizji Europy; stanowiska Polski wobec głównych wyzwań stojących przed Europą;
  • Polaków i innych: mniejszości narodowych, sąsiadów, sojuszników.

 

Termin nadsyłania materiałów: czerwiec 2018 r.

 Adres: wydawnictwo@iz.poznan.pl;   jackowska@iz.poznan.pl

http://www.iz.poznan.pl/publikacje/przeglad-zachodni/informacje-dla-autorow

http://www.iz.poznan.pl/en/publications/przeglad-zachodni/information-for-authors


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640