Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

IZ PP nr 3 - Międzynarodowa solidarność. Operacje pokojowe ONZ, NATO i UE

Szanowni Państwo, z przyjemnością prezentujemy Państwu kolejny numer z serii "IZ Policy Papers".

"IZ Policy Papers" nr 3 - Joanna Dobrowolska-Polak: Międzynarodowa solidarność. Operacje pokojowe ONZ, NATO i UE

     Od kilkunastu lat na arenie międzynarodowej toczy się intensywna debata dążąca do określenia jak dalece moralny nakaz solidarności znajduje zastosowanie w stosunkach między państwami, narodami oraz ludźmi należącymi do obcych sobie grup etnicznych, narodowych i religijnych.
     Solidarność jest wpisana w system międzynarodowy. Ucieleśniającym ją mechanizmem prawnym są zawarte w rozdziale VI i VII Karty NZ akcje w razie zagrożenia pokoju i bezpieczeństwa: operacje pokojowe oraz interwencje humanitarne. Nadużycie prawa do interwencji humanitarnej w 2001 r. (interwencja w Afganistanie) i w 2003 r. (interwencja w Iraku) spowodowało ograniczenie międzynarodowej aprobaty dla działań interwencyjnych i oddanie pierwszeństwa operacjom pokojowym. W ostatnich latach stały się one głównym sposobem reagowania społeczności międzynarodowej na konflikty zbrojne i stanowią dziś podstawową formę wyrażania międzynarodowej solidarności.
     W 2008 r. Polska obchodziła 55. rocznicę udziału w międzynarodowych przedsięwzięciach na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz 35. rocznicę pierwszego udziału w operacji pokojowej. Od 1953 r. w działaniach pokojowych wzięły udział ponad 63 tys. polskich żołnierzy, policjantów oraz obserwatorów cywilnych i wojskowych.

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640