Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

IZ PP nr 12 - Polacy i Niemcy wobec przyszłości Unii Europejskiej

Zapraszamy do lektury nowej publikacji Instytutu Zachodniego „IZ Policy Papers” nr 12/2013 autorstwa Marty Goetz pt. ”Polacy i Niemcy wobec przyszłości Unii Europejskiej”. 

Prezentowane opracowanie poświęcone jest ocenie polskiego i niemieckiego dyskursu ekonomicznego na temat strefy euro i jej przyszłości. 

Próba usystematyzowania zasadniczych kwestii dotyczących strefy euro i jej przyszłości na elipsie wyznaczonej przez płynne ekstrema: od „przeszłych, pewnych i dobrze rozpoznanych kwestii” do „przyszłych, raczej słabiej zdefiniowanych kategorii”, pozwoliła na wstępną ostrożną ocenę dyskursu polskiego w tym zakresie. W tej części zawarto syntezę najistotniejszych zagadnień pojawiających się w ekonomicznej dyskusji. Starano się odpowiedzieć na pytanie, czy można w Polsce zaobserwować pewne stanowisko wobec proponowanych w UE inicjatyw i podejmowanych działań.

W odniesieniu do RFN przedstawiono dominujące wątki niemieckiego dyskursu o kryzysie i przyszłości strefy euro, wskazując na aktywną rolę RFN w procesie kształtowania przyszłej architektury UE i promowania koncepcji integracji warunkowej.

Zaprezentowane wnioski są próbą uchwycenia najczęściej pojawiających się w RFN i Polsce wątków dyskusji dotyczących (po)kryzysowej przyszłości strefy euro i UE. Opracowanie powstało w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczego „Polacy i Niemcy wobec przyszłości Unii Europejskiej” realizowanego przez Instytut Zachodni w Poznaniu i Fundację Konrada Adenauera w latach 2012-2013.

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640