Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

IZ PP nr 24 - Aktywność Niemiec na arenie międzynarodowej w 2017 r

Aktywność Niemiec na arenie międzynarodowej w 2017 r. Pod  redakcją Jadwigi Kiwerskiej, „IZ Policy Papers” nr 24

 

W 2017 r. natężeniu uległy różne niekorzystne tendencje w otoczeniu Europy: kryzys migracyjny/uchodźczy, który wprawdzie osłabł, ale jednak pozostał problemem, wyzwania dla wspólnoty transatlantyckiej związane z administracją Donalda Trumpa, Rosja i brak możliwości znalezienia jakiegoś modus vivendi w relacjach z nią, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa, Bliski Wschód jako źródło terroryzmu zagrażającego Unii Europejskiej, także od wewnątrz. Wyzwaniem, przed jakim stanęła sama Unia Europejska, stało się pytanie o skalę i sposób jej dalszej integracji; problemem był model reformy strefy euro oraz utrzymanie spoistości projektu europejskiego.

 Aktywność Niemiec na arenie międzynarodowej determinowana była przypadającymi na wrzesień 2017 r. wyborami do Bundestagu. Proponując konkretne rozwiązania, uwzględniające w dużym stopniu interes niemiecki, starano się zachować dystans wobec kontrowersyjnych propozycji.

 IZ PP nr 24 dostępny jest w wersji PDF


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640