Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

Nr 51 - Święto "Wypędzonych"

„Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 51/2011: prof. dr hab. Zbigniew Mazur - Święto "Wypędzonych"

Bundestag, w uchwale z 10 lutego 2011 r. domaga się ustanowienia w RFN narodowego święta dla upamiętnienia krzywdy niemieckich „ofiar" II wojny światowej - Niemców „wypędzonych" z Polski i Czech po II wojnie. Datę święta wybrano nieprzypadkowo. 5 sierpnia przypada rocznica przyjęcia przez Bund der Vertriebenen (Związek ‘Wypędzonych') „Karty Stuttgardzkiej" - konstytucji przesiedleńców.

„Karta" została nazwana w Bundestagu jednym z „dokumentów założycielskich Republiki Federalnej Niemiec". Tymczasem szereg zawartych w nie sformułowań do dzisiaj budzi zdumienie arogancją i etnocentryzmem, m.in. deklarowana przez Niemców (w 1950 r.) rezygnacja z „zemsty i odwetu", całkowite pominięcie nieszczęść wcześniej zgotowanych przez Niemców krajom europejskim oraz zaliczenie „wypędzonych" do „najbardziej dotkniętych cierpieniami".

Pod adresem rządu federalnego Bundestag wysunął kilka dodatkowych żądań: wsparcie badań nad wschodnim dziedzictwem kulturowym, przyspieszenie prac Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie celem szybkiego otwarcia stałej wystawy poświęconej „wypędzeniom" oraz specjalne miejsce pamięci ofiar ucieczki i „wypędzenia".

Przyjęcie koncepcji pseudo-pojednania wyłożonej w „Karcie", a pośrednio także w uchwale Bundestagu, równa się wywróceniu podstaw na jakich zdawały się opierać stosunki polsko-niemieckie.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640