Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

Nr 50 - Dynamika niemieckiej opinii publicznej (styczeń - luty 2011)

Seria „Biuletynów IZ" wydawana pod wspólnym tytułem „Dynamika niemieckiej opinii publicznej" traktuje o przebiegu debat w niemieckiej sferze publicznej. Opracowania powstają w ramach projektu badawczego realizowanego we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.

W ostatnich dniach lutego niemiecka debata publiczna została zdominowana przez tzw. „aferę plagiatową". Cieszący się dotychczas ogromną popularnością minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) został zmuszony do złożenia dymisji w związku z oskarżeniami o przepisanie znacznych fragmentów swej rozprawy doktorskiej z nieoznaczonych w bibliografii źródeł. Personalny skandal przyćmił chwilowo gorące polityczne tematy końcówki 2010 r.: reformę sił zbrojnych oraz debatę imigracyjną. Pomimo intensywnej krytyki skierowanej pod adresem Guttenberga spadek jego osobistej popularności okazał się nieznaczny i nie przełożył się na osłabienie sondażowych notowań CDU/CSU.

Pierwsze tygodnie 2011 r. przyniosły poprawę notowań SPD, ale i ich pogorszenie w odniesieniu do partii Zielonych. Jesienią 2010 r. notowania Zielonych były na tyle dobre, że niektórzy publicyści wróżyli im rychłe uzyskanie - kosztem SPD - statusu drugiej (obok CDU/CSU) partii ogólnospołecznej (Volkspartei). Przypuszczenia te w świetle najnowszych sondaży okazały się przedwczesne, pokazują jednak, że debata o zmierzchu Volksparteien nie straciła na aktualności.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640