Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

Nr 30 - Polityka zagraniczna CDU/CSU - FDP

"Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 30/2009 (biuletyn specjalny) - dr K. Malinowski, doc. dr hab. Z. Mazur. dr P. Kubiak: Polityka zagraniczna koalicji CDU/CSU - FDP 

Utworzenie nowej koalicji rządzącej w Niemczech jesienią 2009 r. daje asumpt do postawienia pytania o program jej polityki zagranicznej, a właściwie o to, w jakim zakresie potwierdzi ona zamiar kontynuacji dotychczasowej polityki, i czy wprowadzi elementy zmian. Programy wyborcze CDU/CSU oraz układ koalicyjny między CDU, CSU i FDP wyznaczający kierunki działania nowej koalicji rządzącej, jak i exposé dotyczące polityki rządu wraz z odnośną debatą parlamentarną mogą służyć za podstawę do prognozy przyszłej polityki zagranicznej tylko w ograniczonym stopniu Dopiero analiza celów deklarowanych przez poszczególnych aktorów koalicji rządzącej odpowiedzialnych za politykę zagraniczną, jak również układu sił w koalicji i ich zestawienie z uwarunkowaniami zewnętrznymi, a zwłaszcza dynamiką stosunków międzynarodowych, umożliwia szersze spojrzenie i ewentualne prognozy co do przyszłych wariantów niemieckiej polityki zagranicznej. Cele nowej koalicji należy interpretować w kontekście przywiązania do podstawowych kanonów niemieckiej polityki zagranicznej.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640