Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 374: Niemcy i restytucja dóbr kultury w świetle „Deklaracji Waszyngtońskiej”

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 374/2018: dr Maria Wagińska-Marzec, „Niemcy i restytucja dóbr kultury w świetle ‘Deklaracji Waszyngtońskiej’

3 grudnia 2018 r. minęło 20 lat od przyjęcia tzw. Deklaracji Waszyngtońskiej  (Washingtoner Erklärung, Washington Principles), podpisanej podczas konferencji poświęconej rozliczeniu się z problemem rabunku dóbr kultury w okresie narodowego socjalizmu. Uczestniczący w niej przedstawiciele z Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz 42 innych państw zadeklarowali wówczas gotowość podjęcia badań oraz przyjęcia rozwiązań mających na celu uporanie się z tym problemem. Rozrachunek z rabunkiem dzieł sztuki nadal nie jest zakończony, o czym świadczy podpisanie w ubiegłym roku nowej „Wspólnej deklaracji” przez Niemcy i USA. Przypomniała o tym również zorganizowana w Berlinie wystawa kolekcji sztuki Corneliusa Gurlitta, zgromadzona przez jego ojca Hildebrandta Gurlitta, historyka sztuki i marszanda Hitlera.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640