Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 373: Prokuratorzy z Ludwigsburga, czyli 60 lat rozliczeń z nazistowską przeszłością

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 373/2018: dr Bogumił Rudawski, „Prokuratorzy z Ludwigsburga, czyli 60 lat rozliczeń z nazistowską przeszłością”

Gdy 60 lat temu założono w Ludwigsburgu Centralę Krajowych Administracji Wymiaru Sprawiedliwości ds. Wyjaśniania Zbrodni Narodowosocjalistycznych opinie w niemieckiej prasie były podzielone. Jedni chwalili decyzję ministrów sprawiedliwości krajów związkowych, podkreślając, iż po tylu latach od zakończenia wojny „mordercy i ich pomocnicy” zostaną wreszcie wykluczeni z życia politycznego oraz odpowiednio ukarani. Nie brakowało również głosów krytycznych, twierdzących, iż może to oznaczać początek „polowań na czarownice”. Nie rozstrzygając o słuszności tych wypowiedzi, nie można nie zauważyć, iż działalność ludwigsburskiej placówki stała się ważnym punktem na mapie niemieckiego rozrachunku z nazistowskim totalitaryzmem.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640