Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 372: Stanowisko Niemiec wobec poszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 372/2018: dr hab. Krzysztof Malinowski, „Stanowisko Niemiec wobec poszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich”.

Przyznanie przez Unię Europejską tzw. perspektywy europejskiej dla państw Bałkanów Zachodnich na szczycie w Salonikach w 2003 r. było czynnikiem mającym formalnie mobilizować je do przygotowań w zakresie przejęcia dorobku prawa europejskiego i dostosowania własnego systemu gospodarczego i politycznego do wymogów unijnych. Jednak ostatnie kilkanaście lat charakteryzowało się stagnacją i utrzymującymi się deficytami w reformach wewnętrznych w państwach regionu, niejednolitą postawą i brakiem zdecydowania po stronie UE. W 2018 r. sprawa odnowienia perspektywy europejskiej dla 6 państw bałkańskich przybrała na sile zarówno w podejściu Komisji Europejskiej (KE), jak i w polityce Niemiec i innych państw członkowskich. Dla zdynamizowania relacji UE z państwami bałkańskimi Niemcy w 2014 r. zainicjowały tzw. Proces berliński, w którym uczestniczy 6 państw Bałkanów Zachodnich oraz Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Chorwacja, Słowenia i Komisja Europejska, wspiera proces rozszerzenia i nadaje mu nową jakość. Od 2018 r. w Procesie uczestniczy także Polska. W lipcu 2019 r. Poznań będzie gospodarzem kolejnego szczytu w ramach Procesu. W dniu 4 grudnia br. w Instytucie Zachodnim odbyło się spotkanie przygotowawcze z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych państw zachodniobałkańskich oraz przedstawicieli Polski, Niemiec, Austrii i Komisji Europejskiej.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640