Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 371: George H. W. Bush – prezydent czasu zjednoczenia Niemiec

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 371/2018: prof. Jadwiga Kiwerska, „George H. W. Bush – prezydent czasu zjednoczenia Niemiec”.

Zmarły 30 listopada 2018 r. George H. W. Bush sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyjątkowym czasie (1989-1993). Rzadko się zdarzało, aby tyle elementów porządku międzynarodowego przybrało postać tak płynną, a do tego wyraźnie korzystną dla Zachodu, jak właśnie na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku – nastąpił demontaż systemu komunistycznego w Europie Wschodniej, rozpadł się gospodarczo i politycznie Związek Radziecki, nie było spokojnie choćby na Bliskim Wschodzie. Dynamika wydarzeń objęła także dwa państwa niemieckie, prowadząc do ich unifikacji. Prezydent Bush był nie tylko świadkiem tych wydarzeń, ale odegrał w nich bardzo ważną rolę. Dotyczyło to szczególnie procesu zjednoczenia Niemiec.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640