Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 365: Nerwowe reakcje w Berlinie – komentarz do wyborów w Hesji

Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 365/2018: dr Piotr Kubiak, „Nerwowe reakcje w Berlinie – komentarz do wyborów w Hesji”.

W dniu 28 października 2018 r. odbyły się wybory do Landtagu Hesji. Największe poparcie uzyskała w nich współrządząca CDU, lecz poniosła ona znaczne straty w porównaniu z poprzednimi wyborami. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się dwa ugrupowania z podobną liczbą głosów – współrządzący w Hesji Zieloni oraz SPD, na czwartym – AfD, która od teraz ma swoją reprezentację we wszystkich szesnastu parlamentach krajowych. Wyniki wyborów w Hesji okazały się wyjątkowo niekorzystne z perspektywy rządu federalnego ze względu na dotkliwe straty poniesione przez CDU i SPD. Kanclerz A. Merkel pod wpływem rozczarowujących wyników CDU zdecydowała, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisku przewodniczącego partii.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640