Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 364: Współpraca gospodarcza państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 364/2018: Martin Wycisk, „Współpraca gospodarcza państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec”.

Dynamiczny wzrost gospodarczy państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w ostatnich dwóch dziesięcioleciach spowodował, że region ten stał się jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Niemiec. W wymianie handlowej region V4 zajmuje pierwsze miejsce, wyprzedzając USA, Francję, Chiny i Rosję. Jednocześnie region V4 jest drugim po USA odbiorcą bezpośrednich inwestycji niemieckich. Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Niemcy stworzyły łańcuch powiązań produkcyjno-handlowych, który może być podstawą do zmierzenia się z wyzwaniami, przed którymi stoją te gospodarki. Należą do nich: utrzymanie procesu konwergencji, zrównoważenie regionalnego rozwoju oraz przejście do gospodarki 4.0 z zachowaniem społecznej inkluzji.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640