Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 360: Dyskusja o przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej i ustanowieniu służby cywilnej w Niemczech

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 360/2018: Karol Janoś, „Dyskusja o przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej i ustanowieniu służby cywilnej w Niemczech”

Sekretarz generalna CDU Annegret Kramp–Karrenbauer zapowiedziała na początku sierpnia, że przywrócenie powszechnej służb wojskowej i ustanowienie służby cywilnej będzie jednym z głównych  punktów dyskusji nad nowym programem chadecji. Wypowiedzi Kramp-Karrenbauer wywołały burzliwe reakcje partii politycznych i ekspertów w Niemczech. Najbardziej przychylne przywróceniu powszechnej służby wojskowej jest konserwatywne skrzydło CDU i AfD. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, gdyż wymagałoby zwiększenia nakładów organizacyjnych i finansów Bundeswehry. Z kolei poważną przeszkodą na drodze do ustanowienia obowiązkowej służby cywilnej są unormowania konstytucyjne i międzynarodowe.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640