Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 354: Strefa euro, nowy budżet i reformy instytucjonalne podczas prezydencji Austrii w Radzie Unii Europejskiej

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 354/2018: Karol Janoś, „Strefa euro, nowy budżet i reformy instytucjonalne podczas prezydencji Austrii w Radzie Unii Europejskiej”.

Do głównych priorytetów austriackiej prezydencji odnoszących się do Unii Gospodarczej i Walutowej należy kontynuacja dyskusji na temat wprowadzenia instrumentów służących stabilizacji, odporności i konwergencji (kwestia budżetu dla strefy euro i przekształcenia Europejskiego Mechanizmu Stabilności w Europejski Fundusz Walutowy) i zmiany w systemie podatkowym UE. W trakcie prezydencji Austrii  będą kontynuowane negocjację w sprawie nowych wieloletnich ram finansowych UE. W  zakresie reform instytucjonalnych UE priorytetowe znaczenie ma dla austriackiego rządu  większe zastosowanie zasady subsydiarności.

Tekst powstał w ramach Serii Specjalnej Biuletynów IZ przygotowanej w związku z prezydencją Austrii w Radzie Unii Europejskiej (1.07-31.12.2018).


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640