Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 352: Rozejście się dwóch światów? Wspólnota transatlantycka po szczycie NATO w Brukseli

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 352/2018: prof. Jadwiga Kiwerska, „Rozejście się dwóch światów? Wspólnota transatlantycka po szczycie NATO w Brukseli”.

Zasadnicze pytanie, jakie nasuwa się w związku z przebiegiem szczytu NATO w Brukseli, dotyczy kondycji układu transatlantyckiego. Czy atmosfera spotkania wytworzona w dużej mierze przez zachowanie prezydenta Donalda Trumpa służyła wizerunkowi NATO jako silnej, skutecznej i zjednoczonej wokół wspólnych celów organizacji? Czy ostre tyrady amerykańskiego prezydenta, skierowane do tradycyjnie najbliższych sojuszników Ameryki, a także jego generalny stosunek do niektórych zasad współpracy międzynarodowej nie podważają jedności, zaufania i solidarności, czyli tych atrybutów, na których oparte jest NATO? Czy wobec tego możemy jeszcze mówić o wspólnocie transatlantyckiej? Może ten świat wspólnych wartości i standardów rozpada się na naszych oczach?


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640