Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 349: Alternatywa dla Niemiec a niemiecka historia. Nowy początek w polityce historycznej?

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 349/2018: dr Bogumił Rudawski, „Alternatywa dla Niemiec a niemiecka historia. Nowy początek w polityce historycznej?

Historia jest jednym z częściej wykorzystywanych przez Alternatywę dla Niemiec obszarów, wokół których partia ta buduje swoją polityczną tożsamość oraz znaczenie w społeczeństwie niemieckim. Działania AfD stoją w wyraźnym przeciwieństwie do promowanej przez państwo niemieckie polityki historycznej i mają charakter dwukierunkowy. Dochodzi do relatywizacji okresu Trzeciej Rzeszy i jej zbrodniczego charakteru oraz zawłaszczania wydarzeń historycznych o dużym potencjale symbolicznym dla narodowej tożsamości opartej na demokratycznym fundamencie. Działań tych nie można ignorować, ponieważ mogą mieć one duże konsekwencje dla kształtu niemieckiej polityki historycznej.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640