Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 347: Waluta narodowa motorem rozwoju gospodarczego Polski

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 347/2018: dr hab. Eryk Łon, „Waluta narodowa motorem rozwoju gospodarczego Polski”.

W 2018 r. przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. We współczesnym świecie suwerenność poszczególnych państw jest ograniczana przez różnego typu regulacje międzynarodowe. W tym kontekście warto zauważyć, że polska konstytucja broni prawa Polski do prowadzenia własnej polityki pieniężnej. Niewątpliwie art. 227 naszej konstytucji stanowi swoistą barierę powodującą, że w obecnych warunkach prawnych niemożliwe jest wejście Polski do strefy euro. Warto jednak bronić waluty narodowej z wielu różnych punktów widzenia.

Tekst powstał w ramach Serii Specjalnej Biuletynów IZ „Euro – szanse i zagrożenia”. Prezentowane analizy i opinie dotyczą funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej, możliwych jej przekształceń oraz konsekwencji przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty lub pozostawania poza strefą euro. Kolejne numery Biuletynu będą przybliżały te kwestie z różnych perspektyw.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640