Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

BIZ nr 345: W stronę kompromisu? Stan francusko-niemieckich rozmów o strefie euro

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 345/2018: Karol Janoś, dr Jacek Kubera „W stronę kompromisu? Stan francusko-niemieckich rozmów o strefie euro”.

Odbierając nagrodę im. Karola Wielkiego w Akwizgranie (10.05.2018), Emmanuel Macron po raz kolejny nakłaniał Niemcy do podjęcia efektywnej współpracy z Francją nad projektem reform w strefie euro. Nieco wcześniej czynił to Parlamencie Europejskim w Strasburgu i w czasie spotkania z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie. Obydwoje politycy zapowiedzieli wówczas, że przed posiedzeniem Rady Europejskiej 29.06.2018 przedstawią wspólną propozycję zmian. Analiza stanowisk dotychczas prezentowanych przez Francję i Niemcy pozwala jednak określić możliwe do zaakceptowania przez obydwa państwa przekształcenia Unii Gospodarczej i Walutowej.

Tekst powstał w ramach Serii Specjalnej Biuletynów IZ „Euro – szanse i zagrożenia”. Prezentowane analizy i opinie dotyczą funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej, możliwych jej przekształceń oraz konsekwencji przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty lub pozostawania poza strefą euro. Kolejne numery Biuletynu będą przybliżały te kwestie z różnych perspektyw.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640