BIZ nr 248 Stanowisko Niemiec na szczyt NATO w Warszawie: dialog i odstraszanie
„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 248/2016: Kamil Szubart, „Stanowisko Niemiec na szczyt NATO w Warszawie: dialog i odstraszanie”.
Cele polityczne niemieckiej delegacji na szczycie NATO w Warszawie zostaną oparte na strategii Deterrence and Dialogue. Berlinowi zależy na wykazaniu sojuszniczej solidarności ze wszystkimi członkami NATO oraz zrównoważeniu swojego zaangażowania na Wschodzie i na Południu. Może to nastąpić poprzez udzielenie ewentualnej zgody na kolejny stopień „adaptacji strategicznej” NATO do obecnych wyzwań, podtrzymanie niemieckich zobowiązań sojuszniczych w ramach art. 4 i 5 Traktatu Waszyngtońskiego, zaangażowanie w operacje militarne Sojuszu i wojskową obecność na różnych flankach NATO.
Tekst powstał w ramach Serii Specjalnej Biuletynów IZ poświęconej przygotowaniom do szczytu NATO w Warszawie (8-9 lipca 2016 r.). W poszczególnych opracowaniach przedstawiono stanowiska wybranych państw członkowskich Sojuszu oraz Rosji wobec głównych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, które będą przedmiotem obrad w Warszawie.
Zdjęcie: Estonian Foreign Ministry