Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Sprawa odszkodowań za II wojnę światową - konferencja IZ w Warszawie

World War II reparations (2)

W 2017 r. przez polskie media przetoczyła się fala dyskusji na temat odszkodowań od Niemiec za straty związane z wojną i okupacją 1939-1945. Zwracano uwagę na okoliczności, w jakich władze PRL zrzekły się reparacji, a także na b. ograniczony zakres środków, przekazanych przez RFN polskim ofiarom okupacji niemieckiej. Przede wszystkim jednak sformułowany został postulat wystąpienia do Niemiec z żądaniem reparacji. Sprawa ta wywołała gwałtowne dyskusje w Polsce, a także negatywne reakcje w mediach niemieckich. Pojawiły się zarzuty, iż podnoszenie kwestii reparacji i odszkodowań godzi w polsko-niemieckie pojednanie. Z drugiej strony podkreślano, że Polska została potraktowana niezwykle krzywdząco.

Dyskusja w 2018 r. wybrzmiała, niemniej nie zakończyła się.

Dlatego 6 września zapraszamy do uczestnictwa w konferencji "Sprawa odszkodowań  za II wojnę światową i stosunki polsko-niemieckie", która odbędzie się w hotelu Gromada Centrum w Warszawie (plac Powstańców Warszawy 2)

Zamiarem organizatorów konferencji jest ukazanie problemu odszkodowań za straty wyrządzone przez Niemcy podczas II wojny światowej w ujęciu historycznym. Przedstawiona zostanie polityka Republiki Federalnej Niemiec w zakresie zadośćuczynienia za straty z okresu wojny i okupacji niemieckiej, a na jej tle – polityka władz RFN wobec Polski w tym zakresie. Tytułem porównania omówiony zostanie także przypadek Włoch.
Drugim celem konferencji będzie próba ustalenia, jaki wpływ i konsekwencje miało podjęcie wątku odszkodowań na stan stosunków polsko-niemieckich.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 9:30. 

Rejestracja (bezpłatna) możliwa jest pod tym linkiem


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640