Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Spotkanie z płk. Piotrem Łukasiewiczem, byłym Ambasdorem RP w Afganistanie

Instytut Zachodni zaprasza na spotkanie z

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Łukasiewiczem, pułkownikiem rezerwy Sił Zbrojnych RP, byłym ambasadorem RP w Afganistanie.

Piotr Łukasiewicz od ponad 20 lat zajmuję się tematyką związaną z bezpieczeństwem państwa i zwalczaniem terroryzmu. Przebywał na misjach stabilizacyjnych w Iraku. W 2006 pełnił funkcję zastępcy attaché wojskowego w Islamabadzie, a w styczniu 2007 został decyzją Ministra Obrony Narodowej nominowany na stanowisko attaché wojskowego w Afganistanie. W październiku 2009 Minister Obrony Narodowej powołał go na stanowisko Pełnomocnika MON ds. Afganistanu. Na tym stanowisku współtworzył m.in. polską strategię obecności wojskowej w Afganistanie.

31 stycznia 2012 zakończył służbę wojskową i przeszedł do rezerwy w stopniu pułkownika. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2012 został mianowany Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu. Misję zakończył w dniu 31 grudnia 2014.

Głównym tematem spotkania jest zaprezentowanie zaangażowania Polski i Niemiec w dwie misje NATO w Afganistanie. Pierwsza z nich, ISAF (International Security Assistance Force), była realizowana przez NATO w latach 2003-2014. Miała ona przede wszystkim charakter bojowo-szkoleniowy. Druga, Resolute Support Mission, została zapoczątkowana w 2015 roku i nadal jest kontynuowana. Jest to misja głównie o profilu doradczo-szkoleniowym.

Sytuacja w Afganistanie ze względu na eskalację ataków terrorystycznych oraz ofensywę prowadzoną przez Talibów jest coraz bardziej napięta. Wpływa to m.in. na politykę państw członkowskich NATO.

Spotkanie odbędzie się w środę, 13 grudnia, o godzinie 12.00 w siedzibie Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego, przy ulicy Mostowej 27a w Poznaniu.

Strona wydarzenia na Facebooku

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640