Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Spotkanie z Julią Przyłębską, Prezesem Trybunału Konstytucyjnego

przylebska baner

W najbliższy wtorek, 18 września 2018 r., zapraszamy do Instytutu Zachodniego na spotkanie z Julią Przyłębską, Prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Julia Przyłębska urodziła się 16 listopada 1959 r. w Bydgoszczy.

W 1982 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

W latach 1984-1988 odbyła aplikację sędziowską i asesurę w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Od 1988 r. do 1991 r. była sędzią Sądu Rejonowego w Poznaniu, w Wydziale Cywilnym Nieprocesowym.

W latach 1991-1998 orzekała najpierw jako sędzia delegowany, a następnie sędzia Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych. Od 1990 r. do 1992 r. była Przewodniczącą Rady Pracowniczej w Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. W latach 1990-1997 była członkiem i zastępcą Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Poznaniu.

Od 1998 r. do 2001 r., po zrzeczeniu się stanowiska sędziego na okres służby dyplomatycznej, pracowała jako konsul i dyplomata  w Ambasadzie RP w Kolonii i Berlinie.

W 2001 r. po przedstawieniu wniosku przez Krajową Radę Sądownictwa , na podstawie postanowienia Prezydenta RP została sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu  i wróciła do orzekania  w  VII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych.

W 2003 r. ponownie zrzekła się stanowiska sędziego i  rozpoczęła pracę dyplomaty w Ambasadzie RP w Berlinie.

Jako przedstawiciel Ambasady RP, była członkiem grupy negocjacyjnej dotyczącej odszkodowań z tytułu pracy przymusowej obywateli polskich na rzecz III Rzeszy Niemieckiej. Była odpowiedzialna za współpracę Rzecznika Interesu Publicznego z Urzędem ds. Akt Stasi – doprowadziła do nawiązania kontaktów między tymi urzędami, a później koordynowała współpracę z IPN. Była członkiem zespołu ds. pozyskiwania informacji przez obywateli polskich z archiwum ITS w Bad Arolsen. Doprowadziła do zwrotu w 2006 r. nieruchomości nabytej przez rząd RP w 1939 r. na budowę Instytutu Polskiego w Berlinie. Przygotowywała dla MSZ analizy prawne z zakresu prawa krajowego i międzynarodowego. W latach 2005-2007 koordynowała rozmowy w sprawie odszkodowań związanych z działaniami III Rzeszy oraz przyznania Polonii w Niemczech statusu mniejszości.

Odznaczona medalem Stowarzyszenia Żydów Kombatantów RP i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

W 2007 r., na podstawie postanowienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wróciła na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu w VIII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych. 
Od 2009 r. była zastępcą przewodniczącego tego wydziału. 1 lipca 2015 r. została przewodniczącą Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Brała udział w stażach europejskich oraz konferencjach na temat prawa krajowego i europejskiego.

W grudniu 2015 r. została wybrana przez Sejm RP na sędzię Trybunału Konstytucyjnego, a 21 grudnia 2016 r. została powołana przez Prezydenta RP na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Spotkanie zatytułowane "Demokracja i Praworządność" rozpocznie się o godzinie 17:00

Bezpłatna rejestracja możliwa jest pod tym linkiem

(Aktualizacja 18.09.2018, 11:30)
Ze względu na ograniczoną pojemność sali (120 krzeseł), zmuszeni zostaliśmy zamknąć rejestracje na spotkanie. Pierwszeństwo wejścia do Instytutu będą miały te osoby, które dokonały jej wcześniej. Pozostałym osobom niestety nie możemy zagwarantować tego, że zostaną wpuszczone do budynku - będziemy je wpuszczali jedynie wówczas, jeżeli nie przyjdzie część osób zarejestrowanych.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640