Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Rok 1968 i jego dziedzictwo. Francja – Czechy – Polska

ROK 1968

 

Zapraszamy na wykłady i dyskusję, których tematem będą wydarzenia 1968 r. i toczące się wokół nich współczesne spory.

Prelekcje wygłoszą dr Nicolas Maslowski (dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW) oraz prof. UAM dr hab. Mirosław Loba (dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UAM).

Spotkanie odbędzie się 11 października 2018 r. o godz. 13:15 w sali C2 Collegium Novum UAM (Al. Niepodległości 4, Poznań).

Prowadzenie: dr Jacek Kubera (Instytut Zachodni).

Organizatorzy: Instytut Filologii Romańskiej UAM, Instytut Zachodni, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego.

 

dr Nicolas Maslowski – socjolog i politolog, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, adiunkt na Uniwersytecie Karola w Pradze na Wydziale Socjologii Historycznej. Wykładał stosunki międzynarodowe i dyplomację na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze. Studiował w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (IEP), w 2009 r. obronił doktorat z nauk politycznych na Uniwersytecie Paris X-la Défense Nanterre. W swoich pracach zajmuje się Europą Środkową, okresem komunizmu i post-komunizmu, stosunkami międzynarodowymi oraz socjologią historyczną uznania. Wśród jego prac znajdują się m.in.: Jak studovat aktéra a sociální změnu z perspektivy historické sociologie (2017, red. z B. Šalandą), Manifester en République tchéque. Protestation et société civile (2011), The Weight of History in Central European Societies of the 20th Century. Central European Studies in Social Science (2005, wspólnie z Z. Hlavičkovą).

prof. UAM dr hab. Mirosław Loba – zajmuje się historią literatury francuskiej i włoskiej oraz teorią literatury, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UAM. Wykładał na uniwersytetach w Paryżu (Paris VII i Paris-Est Marne-la-Vallée) oraz Aix-en-Provence. Jego badania naukowe koncentrują się wokół kwestii podmiotu, podmiotowości oraz narracji w teorii i praktyce literackiej, stąd w swojej pracy odwołuje się do psychoanalizy i do tekstów literackich sytuujących się na granicy języków, kultur i tożsamości („literatury mniejsze”). Ważnym fragmentem jego poszukiwań są związki literatury z naukami przyrodniczymi, zwłaszcza rozumienie i literackie obrazowanie pojęcia życia. Do jego prac należą m.in. Le sujet et la théorie littéraire en France après 1968 (2003), Wokół narracyjnego zwrotu. Szkice krytyczne (2013), Niebezpieczeństwo w literaturze dawnej (2007, red. z A. Lobą) i French Theory w Polsce (2010, red. z E. Domańską).

dr Jacek Kubera – socjolog i romanista, pracownik Instytutu Zachodniego. Przebywał na stażach badawczych w École des Hautes Études en Sciences w Paryżu, Centre Émile Durkheim w Bordeaux i na Université Paris VII Diderot. Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium rządu francuskiego (BGF), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji UAM. Opublikował m.in. Francuzi, Algierczycy? Relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia (2017) i Contemporary Migrations in the Humanistic Coefficient Perspective. Florian Znaniecki’s Thought in Today’s Social Science Research (2017, red. z Ł. Skoczylasem).


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640