Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.
Konferencja naukowa ("Rewolucja wodorowa” w RFN, jej implikacje dla polskiej energetyki i konkurencyjności gospodarki) już za nami!
Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie oraz za niezwykle istotne dyskusje podczas paneli.
Relacja zdjęciowa poniżej .
Dynamicznie zmieniające się uwarunkowania międzynarodowe sprawiają, że relacje Polski i Niemiec mogą wejść w nową fazę. Od dojrzałości elit politycznych obu państw zależy, czy zagrożenia i wyzwania występujące w najbliższym otoczeniu posłużą do budowy wzajemnego zaufania i silnego partnerstwa opartego na wartościach, czy też pogłębią istniejące różnice i niepewność. Ostatnie trzydzieści lat udowodniło, że mimo różnic Polska i Niemcy potrafią efektywnie współpracować gospodarczo, co potwierdza utrzymujący się na wysokim poziomie wolumen wzajemnej wymiany handlowej .
„Rewolucja wodorowa” jest istotnym elementem niemieckiej transformacji energetycznej, która może stać się inspiracją dla polskiej energetyki. Niemieckie doświadczenia są tym cenniejsze, że polski system elektroenergetyczny znajduje się w punkcie zwrotnym, a w kontekście unijnej polityki klimatyczno-energetycznej brak jest alternatywy dla zmian. Dlatego, mimo różnego stopnia zaawansowania procesów wodorowych w obu krajach, kluczowe jest zrozumienie ich natury oraz dynamiki, aby wyznaczyć wspólne pola współpracy lub rywalizacji na kształtującym się europejskim rynku energetycznym .