Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

K-dron. Przeoczony kształt. Między nauką a sztuką - spotkanie z dr Januszem Kapustą (7 listopada 2018)

kdron (2)

 

7 listopada o 14:00 zapraszamy do Instytutu Zachodniego na spotkanie z wyjątkowym artystą: rysownikiem, malarzem, scenografem oraz wynalazca jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON, doktorem Januszem Kapustą.  

Janusz Kapusta urodził się w 1951 roku. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. 

Po ukończniu Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom w 1977 r.) wstąpił na Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Jego twórczość obejmuje zarówno grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustracje książkową, jak i scenografię teatralną oraz malarstwo. Jeszcze w latach studenckich publikował swoje rysunki m. in. w ''Szpilkach'', ''Radarze'', ''ITD'', ''Forum'', ''Literaturze'' oraz w prasie francuskiej i niemieckiej. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych m. in. ''Złotych'' i ''Srebrnych Szpilek''.

W 1981 roku Janusz Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu jego prace ukazują się m. in. w ''The New York Times'', ''The Wall Street Journal'', ''The Washington Post'', ''Graphis'', ''Print'', ''Nature''.

Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi. Janusz Kapusta miał wiele wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych

W 1985 roku odkrył nowa figurę geometryczną - jedenastościenną bryłę, której nadał nazwę K-dron. Dwa lata później otrzymał na nią patent amerykański, a potem w kilkunastu państwach na świecie. Układy k-dronów mogą być aranżowane na wiele różnorakich sposobów, jakkolwiek każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje ze światłem i cieniem. Wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą się nowe wzory.

Jest wykorzystywany do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich czy nawet kołpaków samochodowych. Zastosowań tej bryły jest bardzo dużo – Janusz Kapusta opisał 50 zastosowań w swojej książce, a w kwietniu 2001 roku mówił o znalezieniu już 168.

Kapusta jest dyrektoren artystycznym The Chopin Society of New York i honorowym członkiem Polish American Business Club. Jezt założycielem i prezydentem K-dron Universe, Inc.

Współpracuje między innymi z "New Jork Timesem", "Wall Street Journal", "Washington Post", "Boston Globe", "Graphisem", "Printem" i "Rzeczpospolitą". W latach 1981-1995 opublikował w "New York Timesie" ponad 200 rysunków.

 

 

biogram za: https://culture.pl/pl/tworca/janusz-kapusta


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640